• Technik energetyk

• 1.   Informacje podstawowe:

Nauka trwa 5 lat i obejmuje kształcenie ogólne - przygotowanie do egzaminu maturalnego, kształcenie zawodowe - przygotowanie do egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie.

W trakcie nauki uczniowie przystępują do egzaminów zawodowych z zakresu kwalifikacji wyodrębnionych w zawodzie, by po ukończeniu szkoły uzyskać tytuł zawodowy TECHNIKA ENERGETYKA.

2.   Jak wygląda praca energetyka?

Jako TECHNIK ENERGETYK, posiadający kwalifikacje w zakresie:

• konserwacja, przeglądy i naprawa instalacji i urządzeń energetycznych,
          • pomiary parametrów instalacji i urządzeń energetycznych,
          • nadzór i obsługa maszyn i urządzeń energetycznych,

Będziesz pracownikiem, który jest potrzebny zarówno w firmach produkujących energię elektryczną i ciepło, czyli w elektrowniach, elektrociepłowniach i ciepłowniach, w firmach dystrybuujących te rodzaje energii, a także w dużych firmach i instytucjach, będącymi odbiorcami energii elektrycznej i cieplnej (np. hotele, służba zdrowia).

Technik energetyk znajdzie zatrudnienie również w firmach współpracujących z producentami energii, a także świadczących usługi dla innych, średnich i małych odbiorców.

3. Na czym opiera się podstawowe wykształcenie zdobyte na kierunku technik energetyk?

Kwalifikacje dla zawodu technik energetyk:

ELE.06. Montaż, uruchamianie oraz eksploatacja instalacji i jednostek przesyłowych w systemach energetycznych,

ELE.07. Montaż, uruchamianie oraz eksploatacja instalacji i jednostek wytwórczych w systemach energetycznych.

• 4. Jak wyglądają zajęcia w klasie?

W ramach zajęć w szkole energetycy uczą się:

•  Jak działają instalacje i urządzenia do produkcji energii elektrycznej – czyli elektrownie
          • Jak działają instalacje do produkcji ciepła – ciepłownie,
          • Jak są obsługiwane całe systemy do przesyłania energii elektrycznej i ciepła.
          • Działania gigantycznych ciepłowni zasilających całe miasta, jak i małych kotłów do ogrzewania pojedynczych domów jednorodzinnych. Zarówno wielkich elektrowni wykorzystujących paliwa kopalne, elektrowni wodnych i wiatrowych, jak i małych generatorów zasilanych energią odnawialną różnej postaci.

Klasa objęta jest patronatem firmy TAURON, która zapewnia :

• Bezpłatne praktyki w spółkach grupy kapitałowej
          • Dodatkowe zajęcia dla uczniów w ramach bloku energetycznego
          • Panele dyskusyjne i prelekcje dla uczniów o najnowszych osiągnięciach w branży energetycznej
          • Gwarancję pracy dla absolwentów klas patronackich

Wiedza nabyta podczas kształcenia w naszym Technikum ułatwi Ci, jeśli wybierzesz w przyszłości taką drogę, kontynuowanie nauki na poziomie studiów wyższych na którejś z uczelni technicznych.

Technik energetyk jest zawodem z przyszłością, gdyż energetyka jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi przemysłu.

5. Wyjazdy i wizyty zawodoznawcze

Wizyta zawodoznawcza w Telefonika Kable w Krakowie

• Lista galerii

• Zespół Szkół w Libiążu